משאבת מים טבולה

משאבות מים הן כלי יעיל שנועד לנקז ולהעביר מים ממקום למקום, ובתכנון מראש השימוש בהן פשוט ונוח. אך מה קורה כאשר מגיעים למצב שבו נוצרה הצטברות מים ויש לפנות אותה? במקרה כזה ניתן להשתמש בסוג שונה של משאבה – משאבת מים טבולה.

איך זה עובד?

משאבת מים טבולה היא פתרון מצוין להעברת מים ממקום למקום כאשר הפעולה אינה אפשרית באמצעות משאבה רגילה. באילו מקרים משתמשים בה:

  • כאשר מעבירים שפכים אל צינורות ביוב – משאבה טבולה מונעת מהשפכים להגיע אל אזורים שלא היינו רוצים שיגיעו אליהם.
  • כאשר מפנים בורות ספיגה – משאבות מים טבולות מסוגלות להעביר מים, כמובן, אך בנויות כך שיוכלו להתמודד גם עם פסולת רצינית יותר כמו שמן, פסולת מוצקה או שפכים.
  • מאפשרות להזרים דלק ממאגר אל צינורות ייעודיים.
  • שימוש חשוב ונפוץ של משאבות אלו הוא לבריכות שחייה – הן ממוקמות כך שיעבירו בקלות את מי הבריכה לטיהור.
  • קיימות משאבות מים טבולות בגודל ביתי, כלומר, הן קטנות מאוד, ונועדו לשימוש בקנה מידה קטן, למשל, בריכות קטנות של דגי נוי או מזרקות ומפלים מלאכותיים. למרות הגודל הן מתפקדות באותה צורה בדיוק, וניתן להתקינן באופן גלוי או נסתר.

מהם היתרונות של משאבות מים טבולות לעומת משאבות רגילות?

  • היתרון הבולט ביותר הוא כמובן העובדה שניתן להשתמש במשאבות אלו כמעט בכל תנאי שטח. אין צורך בתכנון מראש כאשר משתמשים בהן, ואפשר להכניסן לתוך החלל הנדרש גם לאחר  שהוא כבר מלא במים.
  • כיוון שהן עובדות מתחת למים, הן בנויות כך שיצליחו להתמודד עם כל תנאי, מה שמאריך את אורך החיים שלהן ודורש פחות תחזוקה ממשאבה רגילה. הן עשויות מחומרים חזקים ולא מתכלים כמו נירוסטה או פלדת אל חלד, כדי למזער את הצורך בתיקון.
  • יתרון משמעותי נוסף הוא בפעולה. משאבת מים טבולה לא מסתפקת בהעברה של הנוזלים, היא גם טוחנת את הפסולת העוברת דרכה (במידת הצורך), וכך מצמצמת את האפשרות של סתימה, ומקלה על התהליך.

על מה להקפיד כשרוצים להתקין משאבה טבולה?

ראשית, יש לבדוק מהי עוצמת השאיבה הנדרשת. יש סוגים רבים של משאבות בעלות נפחים שונים של שאיבה, וסתימה במערכת הניקוז הביתית תדרוש עוצמת שאיבה נמוכה הרבה יותר מתקלה במערכת הביוב העירונית, למשל. בבחירה של משאבה קטנה מדי קיים סיכון שהיא לא תעמוד בעומס, ותאלצו לתקן או להחליף אותה, לעומת משאבה גדולה וחזקה מדי, שבהחלט תצליח להתמודד עם העומס, אך תצרוך חשמל מיותר. שנית, בדומה לכל מוצר, יש לבדוק את מחיר המשאבה ואת המפרט שלה על מנת לוודא שמדובר במוצר איכותי שיתאים לעבודה הנדרשת. ולבסוף, לבדוק, להתעניין ולהשוות – כדאי להשוות בין הסוגים הקיימים ולקבל המלצות מאנשי מקצוע, או ממי שכבר רכש, כדי לוודא שמדובר במוצר איכותי ויעיל שיתאים גם לכם.עש