איך מים מסוננים שומרים על מכונות קפה ביתיות

אחת הבעיה המרכזית בשימוש במים עם מכשור חשמלי, אלקטרוני או חשמלי היא המשקעים שמשאירים המים במערכות המכשיר, ובראשם אבנית. האבנית הוא למעשה סידן, משקע שנמצא במים באופן טבעי, ומאחר והוא כבד יותר מן המים, הוא בדרך כלל שוקע אל תחתית המיכל ונותר שם. לאורך זמן, האבנית מצטברת על גבי משטח התחתית של מיכל המים, ובמקרה זה, מיכל המים החמים של מכונת קפה ביתית, ואין שום דבר שיכול להסיר את האבנית הזו ממקומה, כשבפועל האבנית הולכת ומצטברת עוד ועוד ללא שום מגבלה.

מדוע האבנית יוצרת בעיה ממשית?

השאלה היא מה הבעיה עם האבנית הזאת, ומדוע היא צריכה להטריד אותנו כאשר מדובר על מכונת קפה ביתית, או אל כל פריט מכשור אחר המערב עבודה עם מים. ובכן, האבנית גורמת נזק בשני היבטים: האבנית משפיעה באופן ברור על טעם המים המחוממים במיכל החימום מאחר והיא "נשרפת" לאורך זמן בתוך המיכל, בגלל תנאי החום הגבוה השוררים בתוך המיכל באופן קבוע, ומפרישה חלקיקים קטנים המשפיעים על טעם המים, ומצמידים להם טעם לוואי.

סתימה של מערכת הצנרת במכונה

בנוסף לכך, אותה אבנית, לפני שהיא מגיעה אל מיכל המים, ובזמן שהיא זורמת בצנרת הפנימית של המכשיר, היא יוצרת את אותו האפקט של שקיעה אל התחתית גם לאורך הצנרת, ולאורך מסננים שונים המוצבים לאורך הצנרת, ואמנם לא יודעים לסנן את האבנית, אך מיועדים לסנן חלקיקים אחרים. לאורך זמן, מצב זה יכול להוביל לסתימה של אותם מסננים, האטת קצב הזרימה של המים במכשיר, וכן פגיעה ברמת הטמפרטורה המקסימלית שאליה מגיעים המים המחוממים במכונה.

פגיעה בפוטנציאל הטמפרטורה של מכונת הקפה

חימום המים מתבצע על ידי גוף חימום או משטח חימום, וכאשר משטח זה מתכסה באבנית, האבנית מייצרת מעין שכבת בידוד בין משטח החימום ובין המים שיש לחמם, ובכך פוגעת בפוטנציאל הטמפרטורה של המים, והתוצאה היא קפה קר יותר, על אף שהמכונה עובדת במלוא העוצמה. מים מסוננים הם מים שעוברים תהליך סינון דרך מספר פילטרים המיועדים לסנן מגוון רחב של חלקיקים ומשקעים מתוך המים עצמם.

סינון של אבנית ושאר מזהמים ורכיבים

את המסננים שדרכם תרצו להעביר את המים אתם קובעים, ויש באפשרותכם לסנן למעשה את כל המשקעים באשר הם מתוך המים. באפשרותכם להתקין מערכת סינון שכל תפקידה הוא סינון האבנית מתוך המים, ובאפשרותכם להתקין מערכת סינון שיודעת לסנן רכיבים נוספים כמו מתכות כבדות, מזהמים למיניהם, חול וכל רכיב אחר שעשוי להופיע במים רגילים. על אף שרכיבים אלה הם אינם מסוכנים לאדם, הם בהחלט בעלי פוטנציאל נזק גבוה למכשיר עצמו. על כן, כאשר אתם מתקינים מכונת קפה ביתית, אתם רוצים להתקין תחילה מערכת סינון שתעמוד בין מקור המים בקיר, ובין המכונה עצמה.